• Swops

5 lihtsat reeglit laste ohutuse tagamiseks veekogude ääres.

Päästeameti andmetel leiab enamus kodukeskkonnas uppumisi aset vette kukkumiste või libastumiste tõttu. Vestlesime MTÜ Harju Vetelpääste Selts vetelpäästja Tarmo Kloosteriga, et meelde tuletada kõige olulisem, millele tähelepanu pöörata laste ohutuse tagamiseks veekogu ääres viibides.


"Suvehooaeg on jälle avatud ja veekogud meelitavad lapsi magnetina. Seoses sellega tuletaks lapsevanematele meelde kõige olulisemad reeglid ohutuks käitumiseks veekogude läheduses," rääkis Tarmo.

1. Hinda veekogu ohutust eelkõige lapse seisukohast lähtudes. Merelainetus , mis pritsib täiskasvanul ainult kõhu märjaks, käib poole lühemal lapsel üle pea ja võib lükata vette pikali.

2. Jälgi siseveekogudes vettemineku kohti ja vee sügavust. Seal kus täiskasvanu peab veest välja tulemiseks natuke suurema sammu astuma, võib lapsele osutuda ületamatuks takistuseks. Eriti kui teekond on muutunud juba mudaseks ja libedaks.

3. Hinda voolava vee kiirust ja keeriseid lapse võimete kohaselt. Nõrgemale ning halvema ujumisoskusega lapsele võib see saada suureks probleemiks kaldale tagasi pääsemisega.

4. Suhtu täispuhutavatesse madratsitesse ja rõngastesse suure ettevaatlikusega. Need tekitavad petliku turvatunde ning selle peal olev laps ei pruugi märgatagi, kui vesi on muutunud nii sügavaks, et jalad enam põhja ei puuduta ja tagasi ujuda ei jaksa, millele järgneb paanikahoog.


5. Säilita lapse üle pidev järelvalve. Õnnetused juhtuvad sekunditega. Lapsel puudub ohutunne ja elukogemus, mistõttu võib tema käitumine valmistada üllatusi. Mänguhoos kipuvad reeglid ning ohutus meelest minema.


"Ärge jätke lapsi järelvalveta, kuna kõiki ohte ei pruugi ette näha ning parem on karta kui kahetseda!" lisab kokkuvõtteks kogenud vetelpäästja.

Swopsi asutaja Kerdu Arbet-Lenear:

"Kahe lapse emana tean seda tunnet hästi, kui teinekord tahaks rannas lihtsalt niisama päevitada. Selle asemel, et pidevalt vee ääres seista ja jälgida mida lapsed seal teevad. Lapsevanemana on see aga minu roll ja kohustus.


Paraku märkasin möödunud nädalavahetusel rannas väikesi lapsi ka ilma järelvalveta vees hullamas.Nagu valatult sattusid samasse randa infolehti jagama kolm vetelpäästjat MTÜ Harju Vetelpääste Seltsist. Tarmo oli lahkesti nõus kokku panema lihtsad, kuid olulised reeglid, mida lapsevanematele meelde tuletada."


Pööra nendele tähelepanu, kui järgmine kord lapsega veekogu ääres viibid.


Sportlikku ja meeleolukat suve jätku! 🌝

80 views0 comments